Son Yazılar
Sohbet Hatları beylikdüzü escort ucuz sohbet hattı ucuz sohbet hattı seks hikaye

PHP Heterojen Sıralama Algoritması

Okulda bulunan mevcut 48 sınıfın her notlara göre eşit kontenjanda dağılımı yapmak isterken. EXCEL ile basit bir şekilde yapabilirim diye düşündüm ettim bunu ama düşündüğüm gibi olmadı. EXCEL ’deki sıralama türleri şöyleydi,  A’dan Z’ye, Z’den A’ya, Küçükten Büyüğe ve Büyükten Küçüğe sıralama şeklinde sıralama özelliği vardı. Bunlar işime yaramadı tabi çünkü kurumun benden isteği her sınıfta tembel öğrenci de olacak çalışkan öğrencide olacak ve sayıları eşit olacak her sınıf birbirine benzeyecekti.  Excel ‘den bir sonuç alamayınca PHP de yapayım dedim ve şu şekilde yapmaya başladım.

 • Tüm öğrencileri bir ARRAY içine yerleştirdim.
 • Daha sonra kuralları birer birer değişkenlerde tanımladım.
  • $ogrenci_sayisi                = 1200;
  • $sinif_kontenjani            = 25;
 • Bu işlemden sonra öğrencileri gruplandırma fonksiyonu yazdım. Açıklamak gerekirse; Öğrencilerin not ortalaması aralığı 0 – 100 arasındaydı. Bende şu şekilde beş grup oluşturup SWİTCH-CASE ile her öğrenciye grup değerini atadım.
  1. 0 – 19                     = 1. Grup
  2. 20 – 39                  = 2. Grup
  3. 40 – 59                  = 3. Grup
  4. 60 – 79                  = 4. Grup
  5. 80 – 100               = 5. Grup
 • Bu işlemden sonra yeni bir boş ARRAY tanımlayıp, döngümü hazırlamaya başladım.

Kod kısmına geçelim;

Öncelikle öğrenciler.php adında bir dosya oluşturup içine for ile rastgele 1200 öğrenci oluşturdum. PHP rand fonksiyonu ile rastgele her öğrenciye 0 – 100 arasında bir not verdim. Daha sonra bunları dizi haline getirdim. Sonra yazdığım fonksiyon dosyasından sıralamayı yaptım.

Fonksiyon kodlarımızı inceleyelim;