Son Yazılar
Sohbet Hatları beylikdüzü escort ucuz sohbet hattı ucuz sohbet hattı seks hikaye

WordPress QR kod eklentisi

WordPress teknoloji sektörü gibi her dakika her saniye gelişmekte ve bu gelişimin içerisinde kullanıcılara binlerce faydalı hizmet veren eklentiler geliştirilmekte..

İlk eklenti deneyimim ve mantığıma uyan ilk hizmetimi tamamladım ve ücretsiz olarak kullanıma sunmaktayım.
Eklentinin adı : QR Code Generator

Eklentinin amacı : WordPress sayfa ve yazılarınızın bulunduğu alanda sadece sidebarda sayfanızın otomatik olarak QR kodunu oluşturur ve kullanıcılar dilerler ise telefonundan ve tabletlerinden bulunduğu sayfayı mobil olarak gezmelerine olanak tanır.

Örneğin : Web sayfanızda bir videoyu çok beğenir ve daha sonra izleyebilmek için QR Kodunu okutur ve telefonuna kayıt eder.Bu sayfayı mobil bağlantısı sırasında tekrar açabilir tekrar tekrar izleyebilir yada faydalı bir bilgiye tekrar telefonundan erişebilir.

Eklenti geliştirilebilinir mi ? : Evet tamamen geliştirilebilinir, ilerleyen zamanlarda kullanıcı istatisliklerine göre eklentiye yeni yeni özellikler eklemeyi düşünüyorum ve tamamen ücretsiz olarak hizmet sunuyorum.

Eklenti ücretlimi : Hayır, tamamen ücretsizdir, dilediğiniz kadar web sitenizde kullanabilirsiniz.

Eklentinin kurulumu ve ayarlamalarını anlatalım ..

Eklenti dosyamızı wordpress kurulu olan dizinimizde ( .zipden çıkartarak ) ; /wp-content/plugins klasörü içine atıyoruz.
Daha sonra wordpress panelimize giriş yapıp, sol menüdeki Eklentiler paneline tıklıyoruz.Karşımıza gelen panelde eklentimizi görüyoruz ve Etkinleştir linkine tıklayıp, etkinleştiriyoruz.

Bu eklenti size otomatik olarak bir bileşen üretecektir.Bu bileşeni uygun bir şekilde kullanabilmek için sidebar.php bileşen destekli yapmanız gerekmektedir.Sidebar.phpdosyanız bileşen uyumlu değil ise bu eklenti çalışmayacaktır, sidebar uyumlu yapmak için bu yazının sonundaki aşamaları takip edin!

Eklentimizi aktif ettikten sonra WordPress sol menüden Görünüm – Bileşenler butonuna tıklıyoruz.
Ve sol kısımda hazır olan eklentimizi görüyoruz, tutuyoruz ve sağ kısımda bulunan bileşen kutumuzun içerisine atıp, kaydet diyoruz.
Ekran resmine bakınız .. ( Olması gereken ayarlama için ekran resmini inceleyiniz )

Kaydet dedikten sonra eklentimizin artık sorunsuz olarak çalışması gerekiyor.Eklentimizi test etmek için sidebar.php bulunan bir yazınızı açınız ve sol kısımı kontrol ediniz ..

Eğer QR Kodunuz çıkmış ise bir problem bulunmuyor ve aşamaları başarıyla tamamlamışsınız demektir !
Önizlemesine bu sayfamızın sağ kısmında bulunan sidebar alanından ulaşabilirsiniz.

Mobil telefonlarınıza yada android tabletlerinize QR Droid™ programı yüklemenizi şiddetle öneriyorum.
Bu QR kod ( Kare Kod ) lar gerçekten yaşamımızı kolaylaştırıyor.

Android bir telefona, tablete sahipseniz şimdi Google Play‘den QR Droid™ uygulamasını indirebilirsiniz ve sayfamızın testini kendiniz yapabilirsiniz.

Eklenti detayları ve indirme linki için Tıklayınız

Temanızın bileşen desteği bulunmuyormu ?

Hemen çözüm üretelim ve sidebar.php dosyamızı bileşen destekli ( widget ) hale getirelim ..
1. Aşama :
Temamızın functions.php dosyasını kod düzenleyici programımız ile açalım.

2. Aşama :Aşağıda paylaştığımız kodları functions.php dosyamızda düzgün bir şekilde ekleyelim kayıt edelim ve sitemize yükleyelim.

Bu konu için paylaşılan kod parçası : Ctrl + C ile kopyalayın!

3. Aşama :
Bu işlemi tamamladıktan sonra sidebar.php dosyamızı açalım ve uygun bir alanına aşağıdaki kodumuzu yazalım, kayıt edelim ve sitemize yükleyelim.

Bu konu için paylaşılan kod parçası : Ctrl + C ile kopyalayın!

Ve aşamaları sorunsuz olarak yaptıktan sonra artık sidebar.php dosyamız temamız ile uyumlu hale geldi .. Artık eklentimizi problemsiz bir şekilde kullanabiliriz.
Eklenti hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz, problemlerinizi yorum yaparak dile getirebilir çözüm talep edebilirsiniz..