Son Yazılar
Sohbet Hatları beylikdüzü escort ucuz sohbet hattı ucuz sohbet hattı seks hikaye

Neden Responsive Tasarım?

Responsive Web Design son zamanların en popüler kelimelerinden biri. Peki de bunu umursanıza gerek gerek var mı? Kısa cevap evet.

Öncelikle “mobil”; Mobil cihazların gittikçe arttığı bir dünyada mobil cihazlar için sitenizi optimize etmek oldukça mantıklı ama “responsive web design”ın tek hedefi mobil cihazlar değil. Eninde sonunda web sitesinizin mobil bir versiyonu yapıp mobil cihaz kullanıcılarını bu siteye yönlendirebilirsiniz. Veya belki de sitenizi bir uygulama haline getirebilirsiniz. Öyleyse derdimiz ne? Responsive Web Design ile neden uğraşalım?

İşte nedeni;

responsive responsive1 responsive2

 

Uyumlu (adaptive), responsive web siteleri yaratmanın amacı her geçen gün sayısı artan tonla web uyumlu cihaz ve koşulda en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmektir. Yoksa yapılması gereken ya da yapması eğlenceli olan bir şey olduğundan, yada modaya uygun olduğundan dolayı değil.

Bugün bir çok mobil tarayıcı aslında “tam web sitelerini” göstermekte oldukça iyi iş yapıyorlar. Ama bu çeşitlilikte sitenize rahatça arkanıza yaslanıp gelen ziyaretçilerin mobil tarayıcılarının web sitenizin “full” tasarımı göstereceğinden emin olamazsınız.

Artık sadece masaüstü web sitelerinin çağı geçti. Web’e bağlanabilen cihazların sayısı ve tipi çoğalmaya ve değişmeye devam ediyor. Dolayısı ise kendilerine web tasarımcı ve web geliştirici diyen bizlerin de bunu göz ardı etmemesi gerekiyor. Daha çevresinin ve şartların farkında olan daha esnek web siteleri ve uygulamaları yapmalıyız.

Herşeyden önce akılda tutulması gereken bir şey varsa o da responsive web design, adaptive layouts,  progressive enhancement gibi afilli kelimelerin özünde önemli olan tek bir şey var “Kullanıcı Deneyimi”.

Responsive Design’ı dert etmenizin en büyük nedenlerinden biri de bu.